fbpx
Robot spawalniczy - najlepsze stanowisko spawalnicze

Robot spawalniczy – najlepsze stanowisko spawalnicze

Postęp technologiczny wiąże się z dynamicznymi zmianami w wielu dziedzinach życia. Szczególnie odczuwalny jest w branżach przemysłowych, gdzie urządzenia w coraz większym stopniu wyręczają człowieka w różnorodnych zadaniach. Coraz większą popularność zyskują również roboty spawalnicze, urządzenia natryskowe, skrawarki i inne systemy do obróbki metali. Sprawdzają się one szczególnie w sytuacjach, gdy wykonywana praca jest bardzo powtarzalna i nużąca lub musi być wykonywana w trudnych, zagrażających zdrowiu warunkach.

Możliwości w zakresie wykonywanych realizacji

Roboty spawalnicze są szczególnie doceniane w warunkach produkcji masowej ze względu na precyzję powtarzalnych ruchów. Oprócz spawania urządzenie mogą wykonywać także drobne detale stalowe czy wycinać kontury. Margines błędu w wykonywanych seryjnie spoiwach w wypadku pracy robota najczęściej nie jest wyższy niż milimetr. Co więcej, automat można zaprogramować do wykonania wielu skomplikowanych czynności w określonej kolejności przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej powtarzalności procesu.

Dlaczego warto zdecydować się na robota spawalniczego?

 Praca spawacza nie należy do łatwych – wymaga ciągłego skupienia, precyzji, wysokiej sprawności manualnej, dobrej znajomości sprzętu oraz regularnego aktualizowania uprawnień. W porównaniu do niewielkiej liczby aktywnych zawodowo specjalistów w tej dziedzinie, nadmiar zleceń często może być przytłaczający dla przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metalu. Automatyzacja pozwala w dużej mierze rozwiązać ten problem.

Inwestycję w roboty spawalnicze warto rozważyć nie tylko jako całkowite zastępstwo dla człowieka. Warto wziąć pod uwagę, że w zadaniach związanych z obróbką metali często występuje konieczność wykonywania bardzo powtarzalnych, monotonnych prac. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala przyspieszyć tempo realizowania zleceń i oddelegować pracowników do zadań, które wymagają wykazania się większą kreatywnością.

Największe zalety urządzeń automatycznych

Nowoczesne technologie cechują się znacznie szerszym wachlarzem zalet niż zastępowanie pracowników. Robotyka może również przysłużyć się powiększeniu zakresu usług przedsiębiorstwa, jeśli odpowiednio wykorzystamy możliwości oferowane przez urządzenia. Zautomatyzowane stanowisko spawalnicze to również:

  • wysoka powtarzalność wykonywanych prac, która zmniejsza ryzyko błędu lub uszkodzenia materiału,
  • precyzja i trwałość wykonanych spoin,
  • zwiększenie bezpieczeństwa – stanowisko operatora stwarza znacznie mniej zagrożeń niż bezpośrednie wykonywanie prac spawalniczych i zmniejsza czas, podczas którego człowiek przebywa w szkodliwych warunkach,
  • wielofunkcyjność – roboty mogą zostać zaprogramowane i wyposażone do spawania technikami MIG/MAG oraz laserowo,
  • zwiększenie efektywności – urządzenie może pracować nieustannie przez 24 godziny na dobę, pozwala także na osiągnięcie wydajności jarzenia łuku na poziomie nawet 70%,
  • stała prędkość i płynność ruchów, które zwiększają jakość i estetykę wykonanych realizacji.

Odpowiednia organizacja stanowiska oraz wyszkolony operator mogą zastąpić nawet trzech wykwalifikowanych pracowników. Odciążenie zespołu oraz przyspieszenie wykonywania zadań bez naruszania przepisów BHP sprawia, że inwestycja w robota jest krokiem, który szybko zaowocuje korzyściami finansowymi dla przedsiębiorstwa.

Charakter pracy operatora

Należy pamiętać o tym, że wykorzystanie robota minimalizuje czynnik ludzki w pracy, ale nie zastępuje go całkowicie. Urządzenia są obsługiwane przez operatorów, jednak ich zakres obowiązków różni się znacznie od zadań, jakie zazwyczaj wykonuje spawacz. Podobnie jak w wypadku operatorów maszyn CNC, taka praca opiera się na stworzeniu odpowiedniej konfiguracji i ustawień urządzenia pod kątem wyboru funkcji, rozmiaru i kształtu spoiwa, a także dostosowania parametrów do materiałów, które będą poddane obróbce.

Operator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje – niezbędna jest znajomość podstaw programowania i ukończenie co najmniej kursu zawodowego operatora maszyn sterowanych komputerowo. Na zautomatyzowanym stanowisku pracy obowiązują również inne zasady bezpieczeństwa, które są skupione wokół monitorowania prawidłowości pracy maszyny i zachowania odpowiednich reguł w najbliższym otoczeniu robota.

W jakich branżach sprawdzi się robot spawalniczy?

Dzięki wielofunkcyjności i szerokiemu zakresu funkcji, jakie może realizować robotyka spawalnicza, takie urządzenie będzie wartościowym usprawnieniem w wielu różnorodnych branżach, jak na przykład:

  • obróbka blachy i metalu,
  • motoryzacja – zarówno w zakresie produkcji pojazdów, jak i części zamiennych,
  • meblarstwo,
  • przemysł elektrotechniczny,
  • konstrukcje budowlane,
  • zakłady produkcji części metalowych.

Roboty spawalnicze to również niemalże obowiązkowy element każdego dużego parku maszyn CNC, który realizuje projekty na potrzeby różnorodnych branż. Urządzenia zautomatyzowane znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosuje się spawanie, a szerokie możliwości w zakresie dostosowania stanowiska i wielofunkcyjność sprawiają, że sprawdzą się również w mniejszych zakładach.

Koszty stanowiska spawalniczego

Decydując się na wprowadzenie automatyzacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie, należy przygotować się na koszty. Ceny robotów zaczynają się od dwudziestu tysięcy złotych, mogą być jednak też dużo wyższe – w zależności od standardowego wyposażenia, pożądanego udźwigu, przeznaczenia oraz marki. Oprócz zakupu samego urządzenia konieczne będzie również poniesienie kosztów związanych z budową stanowiska, co finalnie może podnieść wartość inwestycji do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Kwoty te mogą wydawać się zaporowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w wypadku, kiedy zamiast zatrudniać nowych pracowników zamierzamy dodatkowo zainwestować w kursy i szkolenia, które zapewnią obecnej kadrze odpowiednie kwalifikacje. Warto w takim wypadku rozważyć skorzystanie z dofinansowań na rzecz automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji mniejszych firm – uzyskanie grantu tego typu często umożliwia pokrycie ponad 50% kosztów.

Udostępnij