fbpx
Koszty eksploatacyjne wycinarki plazmowej

Jaką przecinarkę plazmową wybrać?

Zakup maszyny o zaawansowanych właściwościach zawsze musi być poprzedzony gruntownym rozeznaniem się wśród dostępnych opcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem – zawarliśmy tu kilka informacji na temat parametrów, które powinny zostać wzięte pod uwagę podczas zakupów dobrej przecinarki plazmowej.

Zaawansowana technika do wykonywania różnych rodzajów cięć

Cięcie plazmowe jest techniką wykorzystywaną do przecinania wielu materiałów o właściwościach przewodzących prąd. To na przykład stopy aluminium, miedź, żeliwo, mosiądz oraz stal węglowa, a także różne wykonane z nich elementy: rury, kształtowniki czy blachy. Na czym dokładnie polega ten proces? Do wytworzenia plazmy potrzebna jest bardzo wysoka temperatura (10 000-30 000 K), która podgrzewa gaz za pomocą łuku elektrycznego. Z tego względu plazma często nazywana jest czwartym stanem skupienia materii – ma właściwości przypominające gaz, a jednocześnie jest też naładowana ładunkami dodatnimi lub ujemnymi.

Działanie przecinarki plazmowej polega na topieniu metalu, wytwarzaniu tzw. szczeliny cięcia i wyrzucaniu z niej materiału. Cięcie wykonuje się za pomocą łuku plazmowego o bardzo dużej energii kinetycznej. Dobra przecinarka plazmowa posłuży nam do wykonywania różnych typów cięć. Przede wszystkim będzie to cięcie podstawowe z zachowaniem jakości krawędzi. Urządzenie umożliwia także wykonanie cięcia szablonowego i zautomatyzowanego, ukosowania (cięcia pod odpowiednim kątem w celu uzyskania skośnej krawędzi), a także żłobień, a nawet przecinania kilku ułożonych na stosie blach.

Dane techniczne przecinarki: powierzchnia robocza

Do najważniejszych parametrów, które powinny zostać uwzględnione podczas wyboru przecinarki plazmowej, należy jej powierzchnia robocza. Jej znaczenie jest duże, szczególnie jeśli maszynę chcemy wykorzystywać do cięcia obiektów o większych formatach i gabarytach. Mali i średni producenci raczej powinni zadowolić się maszyną o kompaktowych rozmiarach, przykładowo taką, w której szerokość wynosi 1000 – 3000 mm, a długość: 3000 – 12000 mm. W najbardziej zaawansowanych modelach wartości te zwiększają się ponad dwukrotnie. Bardzo duża powierzchnia robocza umożliwia wycinanie nawet kilku niezależnych produktów. Po takie rozwiązanie sięgają głównie właściciele dużych zakładów produkcyjnych, którzy chcą jeszcze bardziej rozszerzyć zakres oferowanych usług.

Prędkość i dokładność pracy

Po ustaleniu odpowiedniej powierzchni roboczej należy określić dwa kolejne bardzo ważne parametry przecinarki plazmowej: prędkość cięcia oraz jego dokładność. W najbardziej wydajnych maszynach prędkość przejazdowa będzie oscylować w granicach 50 m/min – taka wartość umożliwia naprawdę efektywną pracę. W mniejszych firmach wystarczające będzie około 20-30 m/min. Z kolei parametr, jakim jest dokładność cięcia, wiele mówi nam o jakości cięcia wykonanego przez maszynę. Jeśli zależy nam na najwyższej precyzji, wybierzmy model, w którym wynosi on +/- 0,1 mm.

Dobór maszyny do usług, jakie chcemy oferować

Przed wyborem przecinarki plazmowej warto dobrze zastanowić się, do jakich głównie celów będzie ona wykorzystywana. Podczas zakupów warto uwzględnić rodzaj przecinanego materiału, a także jego grubość. Nieco inne ustawienia będą wymagane w stosunku do stali miękkiej, inne do aluminium; w przypadku cienkich materiałów kluczowa będzie z kolei duża precyzja. Wszystko to warto przemyśleć, a w razie wątpliwości zasięgnąć rady u przedstawicieli handlowych. Co więcej, w bardziej zaawansowanych modelach jednocześnie z cięciem wykonywane może być też grawerowanie lub fazowanie krawędzi.

Podczas wybierania przecinarki plazmowej sprawdźmy też, czy sprzęt umożliwia przecinanie materiału w trudno dostępnych miejscach i w różnych pozycjach. To szczególnie ważne, jeśli szukamy sprzętu do częstej eksploatacji – w urządzeniach do półprofesjonalnego użytku tak szeroka funkcjonalność może nie być potrzebna. Jeszcze innym dodatkiem będzie obrotnica do cięcia rur i profili, którą można zintegrować z maszyną, poszerzając zakres jej funkcji. Podobnie wiertarka – tę wykorzystamy do wykonywania i znakowania otworów.

Opcje sterowania

Oprogramowanie z wieloma przydatnymi funkcjami oraz łatwe, intuicyjne sterowanie przecinarką plazmową to aspekty, które znacznie zwiększają komfort korzystania z maszyny, a jednocześnie wpływają na zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Prosty generator typowych kształtów przyspieszy pracę; możliwość zdalnej diagnostyki oraz aktualizowania maszyny sprawi zaś, że nie zaskoczy nas żadna awaria. Wygodnymi dodatkiem jest mobilny pulpit sterowniczy lub pilot bezprzewodowy, koniecznością zaś możliwość tworzenia kopii zapasowych. Czyszczenie maszyny ułatwią zaś szuflady paleniska.

Dodatkowe aspekty i akcesoria

O efektywności przecinarki dużo powie nam także parametr, jakim jest rodzaj gazu wykorzystywanego do cięcia plazmowego. Podstawowym jest oczywiście powietrze, jednak w wybranych urządzeniach używać można także azotu, dwutlenku węgla, argonu, wodoru, a także mieszanek argonu z wodorem i argonu z helem.

Nie bez znaczenia pozostają też kwestie bezpieczeństwa. Dużą zaletą będą na przykład systemy, które chronią części elektryczne przed oddziaływaniem wilgoci, a także udoskonalenia zwiększające bezpieczeństwo operatorów. Z pomocą odpowiednich rozszerzeń można na przykład zwiększyć ochronę wzroku pracowników przed naświetleniem oczu w wyniku emitowania wiązki plazmy. Warto zadbać też o okresową konserwację przecinarki, zapewnianą przykładowo przez system automatycznego smarowania.

Gwarancja i pomoc techniczna

Nie bez znaczenia pozostają też kwestie gwarancji, wsparcia serwisowego oraz dostępności części zamiennych. Decydując się na przecinarki od dobrego producenta, mamy pewność, że każda awaria zostanie szybko usunięta. Jeśli oferujemy usługi, do których wykonania konieczny jest bezproblemowo działający sprzęt, to każda przedłużająca się usterka wpłynie nie tylko na płynność pracy, ale i na zadowolenie klienta. Warto szukać modeli od rodzimych producentów, którzy będą mogli szybko zaoferować nie tylko doradztwo przy zakupie, ale i usługi serwisowe. W wyborze dobrej przecinarki plazmowej chętnie pomogą pracownicy firmy Uni-Kat. Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij