fbpx
GlimmerHD

Co wpływa na dokładność cięcia plazmą

Istnieje wiele sposobów obróbki metali, do tych najbardziej dokładnych należy cięcie plazmowe. Ale nawet stosując tę technikę można uzyskać niezadowalające rezultaty, jeśli maszyna będzie nieprawidłowo zmontowana, części zużyte, a cały proces nie zostanie przeprowadzony zgodnie z wytycznymi. Oto kilka wskazówek, co zrobić, by efekty pracy były zadowalające.

Zadbaj o części eksploatacyjne

Dysza, elektroda, pierścień zawirujący, otwory gazowe – te wszystkie elementy muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Nieprawidłowo dopasowane bądź zamontowane części mogą powodować powstawanie np. zjawiska miękkiego łuku. Podzespoły powinny być dobrej jakości, nie wykazywać śladów nadmiernego zużycia, gdyż może to nie tylko obniżyć dokładność cięcia plazmą, ale i uszkodzić obrabiany materiał bądź palnik, co nierzadko powoduje duże straty finansowe i skutkuje przestojem w produkcji.

Odpowiednio zamontuj palnik

By precyzja i dokładność cięcia plazmowego została zachowana, trzeba odpowiednio przygotować osprzęt. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie części palnika, począwszy od tych najdrobniejszych, aż po większe były do siebie ściśle dopasowane, inaczej trudno będzie uzyskać optymalny przepływ gazu i płynu chłodzącego. Wszystkie elementy urządzenie powinno się zachować w jak najlepszej czystości. Bardzo istotne jest także prawidłowe ustawienie palnika: przy zbyt małej odległości od obrabianego materiału powstanie ujemny kąt, przy zbyt dużej dodatni – stosowne informacje na ten temat można znaleźć w podręczniku dołączonym do danej przecinarki.

Dopasuj prędkość i kierunek cięcia plazmą

To kolejna z kwestii mających wpływ na dokładność wykonywanych prac. Przy zbyt dużej lub małej prędkości krawędzie obrabianego materiału będą nierówne, pojawią się na nich wymagające szlifowania odpryski. Równie istotny jest kierunek przesuwania palnika – zgodnie z regułami powinien on się odbywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara (kontury) lub przeciwnie do nich (otwory). Co istotne, palnik powinien być podczas cięcia plazmowego ustawiony prostopadle do obrabianego materiału. Przestrzegając tych prostych zasad uzyskamy dużą dokładność, a wykonany w sposób prawidłowy element będzie jednolitej barwy o kwartowym kształcie krawędzi.

Udostępnij