fbpx

Żużel jako produkt uboczny cięcia plazmowego

Bardzo często się zdarza, że nieodpowiednia technika cięcia plazmą powoduje powstawanie pewnych skutków ubocznych. Jednym z nich może być żużel, którego usunięcie zajmuje dodatkowy czas, a nierzadko też jest przyczyną nieplanowanych wydatków finansowych. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Żużel to stopiony metal, który nie został całkowicie odrzucony od blachy. Zazwyczaj grube kawałki gromadzą się wzdłuż dolnej krawędzi płyty lub drobne elementy zalegają na obrabianym materiale. Pierwszą rzeczą, jaką warto sprawdzić jest skontrolowanie czy napięcie łuku nie jest zbyt wysokie. Można także spróbować zmienić prędkość cięcia plazmą (co 125 mm/min.) i obserwować rezultaty.

Żużel szybkobieżny jest bardzo uporczywy, a jego usunięcie wymaga intensywnej pracy. Przy zbyt dużej prędkości palnika, plazma nie zdąży do końca rozciąć blachy, przez co powstają grudy, które osadzają się na materiale. W takim przypadku należy przede wszystkim zmniejszyć szybkość palnika oraz zwiększyć natężenie prądu.

Żużel wolnobieżny jest nieco mniej problematyczny w usunięciu, jednak warto również wypracować metodę jego całkowitego pozbycia się już w procesie cięcia. Jeśli pojawia się on na obrabianym materiale, należy przede wszystkim zwiększyć prędkość przesuwu plazmy oraz zmniejszyć natężenie prądu.

Okazuje się, że przyczyną tworzenia się żużlu nie jest wyłącznie prędkość pracy. Powodami jego powstawania mogą być również: zbliżanie i oddalanie palnika od obrabianego materiału, nieodpowiednie natężenie prądu, a także zły stan materiałów eksploatacyjnych. Warto również zainwestować w wysokiej jakości palnik, jak również w odpowiedni typ gazu. Bardzo częstą przyczyną nieprawidłowości w czasie cięcia plazmą jest niewłaściwe ciśnienie oraz zły przepływ gazu. Wypracowanie najodpowiedniejszej techniki obróbki metalu pozwala przede wszystkim na przyspieszenie procesu produkcji realizowanego w przedsiębiorstwie, a także na zmniejszenie wydatków przeznaczanych na specjalistyczne narzędzia usuwające niechciany nalot.

Udostępnij