fbpx
Wady i zalety cięcia plazmowego

Wady i zalety cięcia plazmowego

Choć wiele osób myli te terminy, należy na samym wstępie zapamiętać, że obróbka przy pomocy lasera, a cięcie plazmą to dwie różne techniki, wykorzystujące odmienne środki do osiągnięcia podobnych rezultatów. W tym artykule skupimy się na przedstawieniu wad i zalet wyłącznie tego drugiego rozwiązania, na koniec również wyjaśniając, którą metodę należy wykorzystać we własnym zakładzie mechanicznym bądź zlecić fachowcom.

Zalety

Bez wątpienia to, czym w szczególności wyróżnia się cięcie plazmowe to jego niezwykle wysoka precyzja – dlatego doskonale sprawdza się podczas obróbki według bardziej wymagających wytycznych dotyczących kształtu czy wymiarów. A jednocześnie nie przekłada się to na wolniejszą pracę – wręcz przeciwnie. Przy pomocy tej techniki można osiągnąć pożądane rezultaty nawet 7 razy szybciej, niż innymi metodami. Nie następuje tutaj również zbędna strata materiału, ponieważ topnienie odbywa się wyłącznie w możliwie minimalnej strefie. Czyli cięcie plazmą odbywa się szybko, precyzyjnie, wydajnie oraz w pełni bezpiecznie dla materiału.

Wady

Choć cięcie plazmowe posiada wiele zalet, można w tej metodzie wyróżnić kilka wad, które mogą przede wszystkim przeszkadzać pracownikom obecnym w tym samym pomieszczeniu, co maszyna. Jest to spowodowane bardzo dużą ilością promieniowania UV, które w szczególności w przypadku braku dedykowanej odzieży roboczej może się przełożyć na problemy zdrowotne. Jednocześnie w porównaniu do metod gazowych, laserowych czy wodnych, takie urządzenia pracują znacznie głośniej, powodując dyskomfort u operatora i innych osób.

W takim razie, co wybrać?

Przedstawione powyżej wady i zalety cięcia plazmowego jednocześnie wskazują, że nie ma rozwiązań idealnych. To, co powinni Państwo wybrać w pełni zależy od potrzeb oraz możliwości posiadanego zakładu – rozgospodarowania przestrzeni, budżetu, a także charakteru realizowanych zleceń. Nie ukrywamy jednak, że obecnie ta technika jest coraz częściej wypierana przez metodę wykorzystującą laser, który osiąga podobne lub nawet lepsze parametry obróbki, jednocześnie likwidując najczęstsze wady.

Udostępnij