fbpx
Jakie wycinarki laserowe warto stosować do obróbki blach?

Na co zwracać uwagę kupując wycinarkę laserową

Technologia CNC jest obecnie wszechobecna w wielu dziedzinach przemysłu, a sterowane numerycznie urządzenia zrewolucjonizowały większość procesów produkcyjnych. Nie dziwi więc fakt, że obecnie wielu przedsiębiorców, zarówno tych dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i funkcjonujących na rynku od lat, chętnie inwestuje m.in. w wycinarki laserowe. To urządzenia, które świetnie uzupełniają linie technologiczne i mają znaczący wpływ na szybkość produkcji oraz jakość wytwarzanych komponentów. W zależności od modelu mogą być z powodzeniem stosowane do obróbki tworzyw sztucznych, materiałów organicznych czy też stali. Decydując się na taki zakup warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na opłacalność inwestycji.

Do najważniejszych należą:

Technologia

Bez względu na to, czy nowa wycinarka laserowa CNC stanowić będzie uzupełnienie istniejącej linii technologicznej w zakładzie produkcyjnym czy też wykorzystana zostanie do świadczenia usług, naszym pierwszym krokiem będzie zdecydowanie się na konkretną technologię. Na rynku bowiem dostępne są dwa najpopularniejsze typy tych urządzeń – CO2 oraz fibrowe. Te pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do cięcia tworzyw sztucznych, drewna, papieru, skór oraz tekstyliów, a także grawerowania metalu. Do cięcia blach należy wybierać już urządzenia fibrowe.

Producent

Nie należy również bagatelizować kwestii tego, kto zaprojektował i zbudował maszynę, którą planujemy zakupić. Wielu Inwestorów przekonało się już, że wycinarki laserowe sprowadzane z Chin, choć bardzo często kuszą niską ceną oraz teoretycznie bardzo dobrymi parametrami technicznymi mogą sprawić wiele problemów i wygenerować sporo dodatkowych kosztów. Warto więc zakupić sprzęt od renomowanych producentów europejskich takich jak UNI-KAT.

Moc i wydajność

Zarówno moc, jak i wydajność wycinarki laserowej to kluczowe parametry pozwalającymi m.in. na określenie tego, z jaką prędkością maszyna będzie pracowała i jakie rezultaty osiągniemy przy różnego typu obrabianych materiałach. W przypadku maszyn CNC niestety nie sprawdza się powszechnie dominujące w przemyśle stwierdzenie, że im droższa maszyna i większa jej moc, tym wydajność produkcji jest lepsza. Dlatego często opłacalną opcją i świetnym sposobem na zwiększenie wydajności jest zakup nie jednego drogiego urządzenia, a na przykład dwóch maszyn o mniejszej mocy. Warto też dokładnie przeliczyć to, ile energii elektrycznej zużyje nasza maszyna do wykonania konkretnych zadań, ponieważ będzie to jeden z głównych czynników wpływających na koszt utrzymania sprzętu.

Gabaryty urządzenia, korpus, obszar roboczy

Oczywiście przed zakupem wycinarki laserowej CNC należy przeanalizować kwestię tego, gdzie na terenie zakładu produkcyjnego maszyna zostanie zlokalizowana, stąd jednym z istotniejszych parametrów będą również jej gabaryty. Być może ze względu na niedostateczną kubaturę pomieszczenia będziemy zmuszeni na zweryfikowanie swoich planów. Innym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest korpus urządzenia i jego budowa. Najlepiej, aby składał się z możliwie jak najmniejszej liczby elementów, ponieważ monolityczny korpus to większa stabilność i mniej przypadkowych drgań wpływających na dokładność obróbki. Nie możemy też zapomnieć o polu roboczym, czyli przestrzeni, w której odbywać się będzie obróbka materiałów. Powinna być ona dostosowana do profilu produkcji i optymalnie wykorzystywana.

Zabezpieczenia

Odgrywają bardzo ważną rolę i oczywiście nie może ich zabraknąć. Powinny być przemyślane i rozmieszczone przez producenta tak, aby chroniły zarówno operatora, jak i kluczowe podzespoły maszyny, jednocześnie nie ograniczając dostępu do poszczególnych komponentów, na przykład podczas prac serwisowych. Aby wycinarka laserowa mogła być legalnie użytkowana na terenie Unii Europejskiej musi posiadać certyfikowaną w UE obudowę oraz filtry podczerwieni oraz deklarację zgodności CE.

Dostępność części zamiennych i serwisu

Zakup wycinarki laserowej CO2 lub fibrowej to poważny zakup, który wymaga wyłożenia sporej kwoty. Nic dziwnego, że Inwestorzy oczekują sprzętu całkowicie bezawaryjnego, zdolnego do wielogodzinnej pracy. W rzeczywistości jednak należy liczyć się z tym, że pewne elementy robocze będą z czasem ulegały wyeksploatowaniu i konieczna będzie ich wymiana. Z tego powodu jeszcze przed zakupem należy szerzej przyjrzeć się całej transakcji, ponieważ brak serwisu, do którego będziemy mogli się zwrócić w awaryjnych sytuacjach czy też niedostępność lub absurdalnie wysokie ceny części zamiennych spowodują po prostu długie przestoje. To zaś znacząco może wpłynąć na rachunek ekonomiczny, a nawet sprawić, że stracimy Klientów ze względu na niedotrzymanie terminów realizacji usług.

Oprogramowanie i dostępność aktualizacji

Wycinarki laserowe to zaawansowany technologicznie sprzęt, który nie działa bez odpowiedniego oprogramowania. Z tego powodu zakup samego urządzenia to nie wszystko – musimy również przeanalizować kwestię kosztów jakie poniesiemy w związku z koniecznością nabycia profesjonalnego programu do obsługi plików. Sama licencja to też nie wszystko, ponieważ z biegiem czasu wykorzystywany na co dzień software będzie wymagał regularnego wdrażania aktualizacji, które w zależności od tego, gdzie kupiliśmy maszynę, mogą być dodatkowo płatne. W przypadku skorzystania z oferty nierzetelnych sprzedawców istnieje też ryzyko, że w przyszłości takie aktualizacje w ogóle nie będą dostępne, co może unieruchomić wycinarkę laserową lub znacząco ograniczyć jej funkcjonalność.

Finansowanie

Choć to aspekt, o którym nie zawsze myśli się realizując plan zakupu wycinarki laserowej, warto przeanalizować bliżej dostępne na rynku opcje finansowania dla podmiotów prowadzących własną działalność lub ją rozpoczynających. Niskooprocentowane kredyty, leasingi lub dotacje to rozwiązania, z których obecnie najczęściej korzystają przedsiębiorcy, a renomowani i dbający o swoich Klientów producenci są w stanie nie tylko zaprezentować dostępne metody finansowania, ale też zająć się formalnościami. W ten sposób przedsiębiorca najczęściej zyskuje dostęp do sprzętu jeszcze przed jego całkowitym spłaceniem i nie musi jednorazowo wydawać dużej sumy, co ułatwia rozplanowanie wydatków na dłuższy okres.

Udostępnij