fbpx
Koszty eksploatacyjne wycinarki wodnej

Koszty eksploatacyjne wycinarki wodnej

Wielu inwestorów przed kupnem waterjeta zastanawia się, jak właściwie kształtują się koszty eksploatacyjne wycinarki wodnej i na jakiej podstawie je obliczać. W Uni-Kat postanowiliśmy ułatwić im to zadanie – w tym artykule prezentujemy stałe i zmienne czynniki wpływające na kształtowanie ceny. Nie podajemy ostatecznej kwoty, bowiem będzie ona różna w zależności od urządzenia.

Czas, metr bieżący cięcia i inne kwestie stałe

Koszty eksploatacyjne wycinarki wodnej kształtują się różnorako – ich wysokość zależy od tego, jaki typ waterjeta posiada przedsiębiorca. Ale jest kilka stałych czynników, które pomagają określić szacunkowo cenę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwa czynniki: czas cięcia oraz metr bieżący cięcia. Pierwszy z nich można ustalić zadając sobie pytanie, z jaką prędkością maszyna będzie pracowała. Czas będzie uzależniony od rodzaju materiału, jego grubości oraz jakości, jaką chcemy finalnie uzyskać. Podobne aspekty musimy wziąć pod uwagę przy określaniu ceny metra bieżącego cięcia. Do innych stałych czynników należy praca operatora, czynności serwisowe oraz amortyzacja. Koniecznie należy pomyśleć również o nakładach ponoszonych przy wymianie części mających określoną żywotność, jak np. dysza szafirowa.

Co jeszcze wpływa na koszty eksploatacyjne wycinarek wodnych?

Nieodzownym przy szacowaniu ceny jest rozważenie kwestii zmiennych. Niebagatelny wpływ na ostateczny koszt eksploatacyjny ma zużycie ścierniwa – oblicza się go na podstawie średniej długości czasu, w jakim zostaje zużyte jedno opakowanie garnetu. Inne kwestie to opłaty za prąd oraz wodę. Ceny będą się różnić w zależności od modelu posiadanej wycinarki.

A co z marżą?

Nie tylko koszty eksploatacyjne wycinarki wodnej wpływają na ostateczną kwotę, jaką podaje się klientowi. Marża to również kwestia, którą należy rozważyć przed określeniem cennika usług. Na jej wysokość wpływać będzie m.in. wielkość obrabianej partii materiału – im większe zamówienie, tym cena może być niższa – obecność konkurencyjnych firm na lokalnym rynku, a także sezonowość w branży.

Udostępnij