fbpx
Cięcie CO2 czy laserem Fiber – co jest tańsze?

Jakie są koszty utrzymania wycinarki laserowej

Zastosowanie wycinarek laserowych w przemyśle jest obecnie tak wszechstronne, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się obróbką różnego typu surowców (m.in. stali, drewna, tworzyw sztucznych, papieru) decyduje się na ich zakup. Podobnie zresztą jak firmy, które świadczą usługi, np. z zakresu cięcia blach czy poliwęglanów. Takie urządzenie to przede wszystkim liczne korzyści związane z większą precyzją i powtarzalnością wykonywanych elementów. To również bardziej zrównoważone wykorzystanie surowców i szybsza realizacja zadań przy zaangażowaniu mniejszej liczby pracowników.

Planując zakup przemysłowej wycinarki laserowej należy jednak pamiętać o tym, że są to maszyny generujące pewne koszty eksploatacyjne, a model nieodpowiednio dobrany pod względem parametrów technicznych do profilu działalności firmy może być po prostu nieefektywny i drogi w utrzymaniu.

Zakup przemysłowej wycinarki laserowej – inwestycja na lata

Wybór odpowiedniego modelu przemysłowej wycinarki laserowej powinien być gruntownie przemyślany, a zakup poprzedzony kalkulacjami uwzględniającymi zarówno wielkość przedsiębiorstwa i jego moce przerobowe, możliwości inwestycyjne, charakter działalności (produkcja czy usługi), jak i aktualne oraz szacowane przyszłe potrzeby. Oczywiście kluczowa będzie też drobiazgowa analiza parametrów technicznych branych pod uwagę modeli oraz sprawdzenie, czy dany dostawca oprócz urządzenia oferuje również obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną, a także możliwość skorzystania z serwisu. Bardzo istotnymi dla ogólnej efektywności działania urządzenia przez lata i maksymalizacji zysku z inwestycji są też takie kwestie, jak dostęp do części zamiennych bez konieczności długiego oczekiwania na ich sprowadzenie, a także możliwość korzystania z dedykowanego oprogramowania i dostęp do jego aktualizacji. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ niekiedy zdarza się, że firmy oferujące przemysłowe wycinarki laserowe nie zapewniają wsparcia w tym zakresie. Tym samym przestoje spowodowane brakiem części zamiennych czy dodatkowe koszty związane z koniecznością zakupu aktualizacji oprogramowania mogą znacząco zaważyć na opłacalności całej inwestycji.

Laser gazowy CO2 czy światłowodowy?

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu urządzenia należy podjąć decyzję o tym, jaki typ wycinarki najlepiej sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie – gazowy CO2 czy światłowodowy (fibrowy). Dana technologia będzie miała bowiem ogromny wpływ na to, jakie materiały obrobimy przy pomocy wybranej przemysłowej wycinarki laserowej oraz jakie będą koszty utrzymania sprzętu.

Wycinarka laserowa CO2

Technologię zastosowaną w wycinarkach laserowych CO2 opracowano już w latach 50. ubiegłego wieku i od tego czasu była ona wielokrotnie udoskonalana. Obecnie urządzenia tego typu wykorzystuje się na szeroką skalę w wielu mniejszych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, przede wszystkim do obróbki materiałów organicznych (drewno, skóra, papier), tworzyw sztucznych (laminaty, szkło akrylowe, poliwęglan) i cienkich płyt z metalu. Bardzo często wykorzystywane są w produkcji wykrojników ze sklejki dla poligrafii. Chętnie sięgają po nie również firmy działające w branży odzieżowej, wykorzystując modele gazowe do rozkroju oraz grawerowania tekstyliów. W porównaniu do urządzeń fibrowych zużywają jednak więcej energii, co podnosi koszty eksploatacji.

Wycinarka laserowa Fiber

Urządzenia oparte na technologii światłowodowej pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, jednak z roku na rok ich popularność w przemyśle wzrasta. Fibrowe wycinarki laserowe przeznaczone są do obróbki stali różnej grubości i nie nadają się do materiałów organicznych, tworzyw sztucznych czy tekstyliów. W sprzedaży dostępne są zarówno wysokowydajne modele wielkogabarytowe, jak i te mniejsze, zaprojektowane do produkcji detali. To urządzenia, które doskonale sprawdzają się w wyspecjalizowanych w obróbce metalu zakładach produkcyjnych i usługowych.

Koszt utrzymania wycinarki laserowej

Zakupiona przemysłowa wycinarka to urządzenie, które będzie integralną częścią linii produkcyjnej naszego przedsiębiorstwa przez wiele kolejnych lat. Wybierając model CO2 lub fibrowy należy przede wszystkim oszacować koszt utrzymania takiego urządzenia, ponieważ przełoży się to bezpośrednio na ogólny zysk z inwestycji. Na wysokość kosztów utrzymania wycinarki laserowej wpłynąć może wiele czynników, między innymi cena:

  • energii elektrycznej i gazów wykorzystywanych w procesie obróbki materiałów,
  • części eksploatacyjnych (np. elementów optycznych),
  • usług serwisowych,
  • amortyzacji,
  • oprogramowania oraz jego aktualizacji.

Nie bez znaczenia dla rozliczenia końcowego jest również koszt utrzymania stanowiska operatora oraz technologów zajmujących się obsługą urządzenia. Na opłacalność inwestycji wpływa też to, czy wybrany model posiada parametry techniczne optymalne do skali produkcji. Istotne jest bowiem pełne wykorzystanie możliwości sprzętu oraz takie zaplanowanie jego pracy, aby wyeliminować czasową bezczynność.

Koszty utrzymania wycinarki laserowej a opłacalność inwestycji

Obecnie wykorzystywanie urządzeń CO2 oraz fibrowych na własne potrzeby przez przedsiębiorstwa jak i do świadczenia usług w zakresie obróbki stali czy innych materiałów charakteryzuje się na tyle dużą opłacalnością, że firmy chętnie decydują się na zakup tego typu sprzętu. Atutem tych nowoczesnych obrabiarek jest możliwość ich wykorzystania do bardzo różnych zastosowań, w wielu sektorach przemysłu. Liczne korzyści płynące z wdrożenia innowacyjnych rozwiązań realnie przekładają się na zyski zarówno przedsiębiorstwa produkcyjnego, jak i usługowego. W pierwszym przypadku zwiększone zostaje tempo pracy, wytwarzane elementy charakteryzują się wysoką powtarzalnością i precyzją wykonania, a w całym procesie minimalizowane są straty surowców. Firmy usługowe, które obliczają czasy i koszty cięcia na podstawie dedykowanego oprogramowania analizującego proces produkcji wieloaspektowo, również są w stanie czerpać oczekiwane zyski ze swojej działalności, jednocześnie nadal proponując swoim klientom przystępne ceny.

Udostępnij