fbpx
Jaka jest wydajność pracy wycinarki laserowej?

Jaka jest wydajność pracy wycinarki laserowej?

Obecnie we właściwie każdym sektorze przemysłu spotykamy się z robotyzacją procesów technologicznych i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, usprawniających realizację codziennych zadań. Jednym z najpowszechniejszych są maszyny CNC – coraz częściej i chętniej wykorzystywane w masowej produkcji ze względu na możliwości oraz rezultaty jakie daje sterowanie numeryczne. Wysoka powtarzalność detali, precyzyjność obróbki czy też zmniejszenie ilości odpadów to tylko jedne z wielu atutów zastosowania na przykład wycinarek laserowych w nowoczesnym parku maszynowym. I choć zakup takiego urządzenia do celów przemysłowych jest znaczącą inwestycją, odpowiednio dobrana do profilu działalności wycinarka laserowa może pozytywnie wpłynąć na wydajność procesu technologicznego.

Wydajna wycinarka laserowa – jakie urządzenie przemysłowe wybrać?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców chcących zmodernizować swoje linie produkcyjne. Wybór niestety nie należy do najprostszych, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różniących się zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, technologią działania, sposobem obsługi, ceną, a przede wszystkim wydajnością. I to właśnie ten ostatni element jest kluczowy, ponieważ inwestując w przemysłową wycinarkę laserową oczekujemy zwiększenia wydajności procesu technologicznego, a co za tym idzie – opłacalności produkcji. Z tego powodu wybór urządzenia nie powinien być pochopny, a poprzedzony licznymi analizami potrzeb zakładu, charakteru oraz skali produkcji, posiadanych mocy przerobowych czy możliwości finansowych. Należy też mieć na uwadze fakt, że wycinarkę laserową należy dobrać pod kątem obrabianych materiałów. Modele fibrowe są bowiem przeznaczone do cięcia stali różnej grubości, zaś wycinarki CO2 to urządzenia przeznaczone głównie do obróbki materiałów organicznych takich jak skóra, papier czy drewno, a także laminatów, różnego typu tworzyw oraz cienkich metali. Tym samym przedsiębiorstwo działające w branży poligraficznej, drzewnej czy odzieżowej wybierze zupełnie inny sprzęt niż zakład zajmujący się wyłącznie obróbką stali.

Wydajność pracy wycinarek laserowych

Maszyny CNC, które obecnie tak powszechnie wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych i usługowych, mają dość ciekawą historię ściśle związaną z branżą odzieżową oraz krosnami żakarda sterowanymi za pomocą kart perforowanych. Oczywiście zarówno wydajność pracy, jak i działanie współczesnych, sterowanych numerycznie urządzeń wygląda dziś zupełnie inaczej i oparte jest na w pełni skomputeryzowanych procedurach. Co więcej, w przypadku wycinarek laserowych na rynku dostępny jest sprzęt bardzo zróżnicowany pod względem parametrów technicznych. Ma to swoje plusy, jak i minusy, jednak w ogólnym rozliczeniu taka sytuacja jest korzystna chociażby ze względu na możliwość wybrania modelu odpowiadającego profilowi działalności. Jest to w zasadzie kluczowe, ponieważ wydajność zakupionej maszyny przełoży się bezpośrednio na opłacalność modernizacji zakładu oraz stopę zwrotu z inwestycji.

Zasadniczo całkowita wydajność pracy wycinarek laserowych zależna jest od kilku czynników, m.in. od mocy lasera, ciśnienia gazu czy też od rodzaju obrabianego materiału, np. typu i grubości blachy, a także od tego, jak skomplikowany jest kształt detali. Parametry materiału i złożoność projektu wpływają bowiem znacząco na dynamikę, czyli na to, z jaką prędkością maszyna może poprowadzić głowicę i przeprowadzić określone operacje. Chcąc osiągnąć oczekiwaną wydajność konieczne jest skorelowanie czynników definiujących tę właściwość: zadaną prędkość, przyśpieszenie oraz zryw, pamiętając o tym, że moc maszyny jest tylko jednym z wielu parametrów wpływających na wydajność całkowitą pracy wycinarki laserowej. Stąd nie da się odgórnie wskazać, że na przykład dla firm poligraficznych najlepszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem będzie model CO2 o parametrach X, a dla zakładów obróbki stali model fibrowy o parametrach Y.

Zakup przemysłowej wycinarki laserowej – co składa się na opłacalność inwestycji

Na to, czy inwestycja w nową, przemysłową wycinarkę laserową będzie opłacalna, wpływ może mieć wiele czynników. Wśród tych najbardziej istotnych jest oczywiście wydajność urządzenia charakteryzowana przez dynamikę pracy zależną m.in. od mocy sprzętu oraz zastosowanych napędów, a także od grubości poddawanego obróbce materiału. Ciekawostką jest fakt, że w zależności od profilu produkcji niejednokrotnie okazuje się, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa może być zakup dwóch tańszych urządzeń o standardowych parametrach technicznych zamiast jednego bardzo drogiego o znacznie większej mocy. Jest to zależne właśnie od typu oraz grubości obrabianego materiału, a także od wymiarów i szczegółowości wycinanych detali.

Kluczowe dla opłacalności zarówno w działalności produkcyjnej, jak i usługowej są też precyzja wycinania elementów oraz zachowanie wysokiej powtarzalności wymiarowej z minimalnym, mieszczącym się w normach odchyleniem. Ponadto na opłacalność zakupu wycinarki laserowej składają się również koszty eksploatacji, na przykład ilość pobieranej energii, cena elementów zamiennych (m.in. optyki) i serwisowania, a także cena oprogramowania oraz jego aktualizacji. W przypadku tych czynników należy zawsze starannie przeanalizować ofertę wybranego dostawcy urządzenia CNC, ponieważ niekiedy wygórowane koszty serwisowania i zakupu nowej optyki mogą przerosnąć nasze oczekiwania, a brak wsparcia w zakresie oprogramowania oraz jego aktualizacji doprowadzić do nieoczekiwanych przestojów.

A co w przypadku używanych maszyn CNC i ich wydajności? Z pewnością do zakupu sprzętu z drugiej ręki może zachęcać cena, jednak tak naprawdę jest to inwestycja niosąca ryzyko. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że urządzenie może być wyeksploatowane i wymagać napraw lub wymiany kluczowych, drogich części. Mogą też pojawić się problemy z oprogramowaniem lub pozyskaniem aktualizacji. Ponadto wycinarka laserowa z drugiej ręki najprawdopodobniej będzie urządzeniem co najmniej kilkuletnim, bez zaimplementowanych rozwiązań nowej generacji, które znacząco wpływają na wydajność pracy.

Udostępnij