fbpx

Jak wybrać właściwą maszynę do cięcia laserem?

Otwierając nowy zakład przemysłowy, modernizując warsztat czy po prostu uzupełniając brakujące wyposażenie obiektu niezbędny jest zakup urządzeń, które umożliwią realizację najbardziej podstawowych prac. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmuje zastanawianie się, jak wybrać właściwą maszynę do cięcia laserem. Właśnie na to pytanie odpowiemy w tym artykule, zwracając uwagę na najistotniejsze czynniki.

Na co zwrócić uwagę?

Tak naprawdę można wyróżnić kilka najważniejszych aspektów, które odnoszą się bezpośrednio do potrzeb oraz możliwości samego zakładu przemysłowego czy warsztatu. Bez ich samodzielnego określenia nie można nawet przeglądać ofert dostępnych modeli maszyn:
  1. Budżet – pieniądze zawsze mają znaczenie, dlatego niezbędne jest wyznaczenie, ile jest maksymalnie w stanie spędzić firma na używaną bądź nową maszynę. Warto również opracować, jak długo potencjalnie trzeba będzie czekać na zwrot inwestycji.
  2. Moc – aby sprecyzować ten czynnik należy wiedzieć, jakiego rodzaju materiały będą najczęściej cięte w obiekcie. Jeżeli otwieramy nowy zakład można spróbować zrobić wywiad wśród firm konkurencyjnych. Na tej podstawie będzie można opracować, jak silny powinien być laser czy inna technologia.
  3. Technologia – obecnie do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie cięcia należą technologie laserowe – światłowodowe i gazowe (CO2) – bądź mechaniczne. Warto zapoznać się ze specyfiką każdego wariantu, dowiadując się o jego zaletach i wadach, aby ocenić, co najlepiej sprawdzi się w zakładzie przemysłowym.
  4. Wymiary – czy w warsztacie znajduje się wystarczająca ilość miejsca, aby postawić w nim bardzo dużą maszynę do cięcia? Czy jednak, aby zachować swobodę ruchów niezbędne są raczej kompaktowe rozwiązania? Nie każdy zakład może sobie pozwolić na reorganizację przestrzeni ze względu na nowy element wyposażenia.
  5. Możliwości – ta część jest związana z mocą, ponieważ wymaga doskonałej znajomości materiału, który prawdopodobnie będzie najczęściej obrabiany laserem lub mechanicznie. Jeżeli jest wymagana większa dokładność czy szybkość cięcia znacząco zawęzi to wybór maszyn.
Udostępnij