Jak działa wypalarka plazmowa

Do cięcia metali, które dobrze przewodzą prąd, jak na przykład aluminium, warto wykorzystać wypalarkę plazmową. Maszyna ta tnie wyjątkowo szybko, do tego radzi sobie także z tworzywem o grubości nawet do 100 mm. Co więcej, wycinarki te są bardzo wydajne, a ich miesięczne koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Przy obróbce metali o większym przekroju to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Jak działają wypalarki plazmowe?

Zjonizowany gaz – może nim być powietrze, ale także azot czy argon – przewodzi prąd tym lepiej, im wyższa jest jego temperatura. Wycinarka plazmowa wykorzystuje ten fakt: urządzenie wytwarza łuk elektryczny, którego temperatura może sięgać nawet do 30000K. Tak wysoka temperatura z łatwością topi materiał poddawany obróbce, a spalone elementy zostają z powstałej w ten sposób szczeliny usunięte. W ten sposób powstaje krawędź znacznie gładsza, niż przy analogicznym zastosowaniu palnika gazowego.

Jakie zalety ma wypalarka plazmowa?

Dużą zaletą jest tempo pracy z wycinarką. Przebicie materiału następuje bardzo szybko, a i samo cięcie jest nawet do 7 razy szybsze, niż przy palnikach gazowych. Ma to znaczący wpływ na wydajność urządzenia, zwłaszcza że do rozpoczęcia pracy nie jest potrzebne wcześniejsze długotrwałe rozgrzewanie. Wycinarka plazmowa pozwala ciąć zarówno w pionie, jak i na skos, do tego tnie bardzo precyzyjnie. Ponieważ szczelina cięcia jest niezbyt duża, nie ma mowy o znaczących stratach materiałowych. Wreszcie, nie należy zapomnieć o znikomym wpływie na całość materiału – poza miejscem, w którym prowadzone jest wypalanie, reszta tworzywa praktycznie nie zostaje podgrzana.

Zastosowanie wypalarek

Urządzenie umożliwia zarówno obróbkę poprzez cięcie, jak i żłobienie – stąd szerokie wykorzystanie tej metody, od przemysłów ciężkich, po utrzymanie dróg czy tworzenie konstrukcji stalowych. Oprócz wycinania, maszyna pozwala także usuwać spoiny i nity, przyda się więc przy rozbiórce konstrukcji ze stali. Dzięki stosunkowo niewysokiej cenie i znacznej wydajności, sprawdzi się zwłaszcza w małych i średnich warsztatach.
Udostępnij