fbpx
Konstrukcje

Jak automatyzacja może pomóc mojej firmie i kiedy się na nią zdecydować

Rozwiązania oparte na innowacyjnych systemach korzystających z zaawansowanej technologii komputerowej już od dłuższego czasu są wszechobecne w wielu zakładach produkcyjnych. Fakt ten zasadniczo nie dziwi, ponieważ konieczność sprostania wyzwaniom, jakie dziś przed przedsiębiorcami stawia gospodarka, mobilizuje wielu z nich do wdrażania opcji zaprojektowanych z myślą o usprawnieniu procesów technologicznych. I choć automatyzacja procesów produkcyjnych nadal kojarzy się przede wszystkim z dużymi, międzynarodowymi koncernami, to jednak zasięg wykorzystania tego typu systemów jest obecnie znacznie szerszy. Bardzo często bowiem zdarza się, że nawet mniejsze firmy chętnie inwestują w roboty sterowane przy pomocy dedykowanego oprogramowania – roboty, które niekiedy zupełnie odmieniają charakter prowadzonej działalności oraz pozwalają m.in. na zwiększenie zasięgu działalności.

Automatyzacja w firmie produkcyjnej – czy jest konieczna?

Rosnące wymagania Kontrahentów biznesowych oraz Klientów indywidualnych co do jakości otrzymywanego produktu, konieczność obniżenia kosztów produkcji czy też nacisk na przyśpieszenie realizacji zamówień są jednymi z wielu aspektów wpływających na to, że przedsiębiorcy decydują się na zautomatyzowanie procesów technologicznych w swoich firmach. W rezultacie, w wielu obszarach przemysłu, w szczególności w branżach, w których podstawą jest precyzyjna obróbka stali, tworzyw sztucznych czy innych surowców, automatyzacja stała się tak naprawdę koniecznością. Nie tylko sprawia, że przedsiębiorstwo zwiększa swoje moce przerobowe, ale też eliminuje dotychczasowe problemy generowane chociażby przez czynnik ludzki. Efekt jest więc taki, że mimo z reguły dość wysokich kosztów związanych z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań, inwestycja ta może wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność firmy na rynku i przy optymalnym wykorzystaniu relatywnie szybko się zwrócić.

Jakie korzyści niesie automatyzacja procesów produkcyjnych?

Jest to pytanie, które bardzo często zadają przedsiębiorcy decydujący się na implementację takich rozwiązań w swojej firmie. Tak naprawdę korzyści płynących z automatyzacji procesów produkcyjnych jest wiele. Wdrożenie zaawansowanych technologicznie systemów na stanowiska robocze, na przykład w postaci robotów spawalniczych czy też frezarek CNC, pozwala między innymi na:

  • wydajniejsze, szybsze i staranniejsze realizowanie zamówień,
  • precyzyjne wykonanie komponentów o bardzo złożonej geometrii, które byłyby niemożliwe do przygotowania ręcznie lub przy użyciu konwencjonalnych maszyn,
  • realizowanie zadań żmudnych, monotonnych i męczących bez udziału pracowników lub jedynie pod ich nadzorem, bez konieczności bezpośredniego angażowania w proces technologiczny,
  • wyeliminowanie błędów powodowanych przez czynnik ludzki oraz ograniczenie zapotrzebowania na pracowników, co minimalizuje koszty pracy oraz problemy z obsadzeniem stanowisk,
  • optymalne wykorzystanie surowców podczas obróbki,
  • ciągłą kontrolę jakości produkowanego asortymentu i automatyczne eliminowanie komponentów niespełniających określonych norm,
  • poprawę bezpieczeństwa,
  • obniżenie kosztów produkcji.

W jakich branżach najczęściej wykorzystuje się automatyzację procesów produkcyjnych?

Ponieważ automatyzacja jest rozwiązaniem nastawionym na maksymalizację korzyści, to obecnie znajduje bardzo szerokie i wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, głównie w tych, w których podstawą działalności jest obróbka różnego typu surowców, w szczególności stali i różnego typu metali. Nic dziwnego, że nowoczesne, sterowanego komputerowo roboty znajdziemy między innymi w zakładach zajmujących się produkcją samochodów, gdzie odpowiedzialne są za spawanie poszczególnych elementów, ich montaż czy malowanie. Takie systemy wszechobecne są również w zakładach produkujących różnego typu komponenty, ponieważ umożliwiają precyzyjną i szybką realizację zamówień na detale o bardzo złożonej geometrii. Oczywiście wyspecjalizowanych, sterowanych komputerowo automatów nie brakuje też w firmach działających chociażby w branży spożywczej czy odzieżowej i wszędzie tam, gdzie stałym elementem procesu technologicznego są monotonne, powtarzalne czynności.

Czy inwestycja w automatyzację produkcji przełoży się na konkurencyjność firmy na rynku?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca, jakkolwiek przystępując do wdrożenia automatyzacji w firmie należy odpowiednio się przygotować. Sukces zależeć będzie bowiem nie od tego, jak innowacyjny, wydajny i drogi system uzupełni linię technologiczną, ale od tego, czy będzie optymalnie wykorzystany. Kluczowe jest więc gruntowne przeanalizowanie zarówno potrzeb przedsiębiorstwa, jego mocy przerobowych i możliwości finansowych, jak i przestrzeni rynkowej – pozwoli to uniknąć przeinwestowania. A kiedy zdecydować się na takie działania? Zawsze należy mieć na uwadze to, że aktualna sytuacja na rynku czy brak odbiorców mogą pokrzyżować plany związane z rozwojem firmy. Mimo to, jeżeli przeprowadzone analizy jasno wskazują na to, że poprawienie wydajności i jakości produkcji jest w stanie niemal natychmiast przełożyć się na pozycję przedsiębiorstwa w danej branży, to wdrożenie automatyzacji na stanowiskach roboczych będzie strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego warto wybierać rozwiązania z zakresu automatyki od sprawdzonych dostawców?

Jeszcze jedną, bardzo ważną kwestią związaną z automatyzacją produkcji i tego, czy będzie to opłacalna inwestycja, jest kwestia dotycząca dostawcy wybranej przez nas technologii. Roboty i skomputeryzowane systemy obsługujące linie technologiczne to – nie da się ukryć, rozwiązania wymagające sporych nakładów finansowych. W związku z tym przedsiębiorcy niekiedy spoglądają w kierunku tańszych opcji, niekiedy od bliżej nieokreślonych producentów. Wybranie takiej alternatywy może jednak wiązać się z różnymi konsekwencjami, dlatego warto w tym zakresie decydować się na sprzęt od sprawdzonych dostawców, którzy swoją ofertę często uzupełniają nie tylko o montaż, rozruch, wsparcie serwisowe czy obsługę pogwarancyjną, ale też o dostęp do dedykowanego oprogramowania oraz jego aktualizacji.

Udostępnij