fbpx

Dlaczego moc lasera ma tak duże znaczenie?

To pytanie, choć może się wydawać naiwne i oczywiste, kryje w sobie szereg aspektów, z których nie zdają sobie sprawy czasem i sami profesjonaliści. Dlatego postanowiliśmy zagłębić się w ten temat i nie tylko przedstawić wszystkie „oczywistości”, ale i sekrety skrywane przez samą branżę, w tym przede wszystkim producentów maszyn do cięcia laserem.

Znaczenie technologii cięcia

Zawsze należy podkreślić, jak niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej technologii urządzenia do planowanych prac. Przecież na nic zda się laser o nawet najwyższej możliwej mocy, jeżeli nie jest przystosowany do obrabiania wybranego materiału.

Przykładowo w warsztatach motoryzacyjnych, gdzie najczęstszym ciętym materiałem są stalowe blachy, najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest laser Fiber. Co jednak z zakładami, gdzie obrabiane są również kauczuk, plastik czy nawet skóra? Tam warto rozważyć kupno urządzenia wykorzystującego do cięcia CO2.

Materiał a moc

Rozeznanie, jakiego rodzaju komponenty mają być obrabiane w zakładzie jest kluczowe. Zbyt wiele osób nadal wybiera urządzenia, których moc lasera jest znacząco wyższa, niż jest to potrzebne. Bądź odwrotnie: kupują tańszy model, który nie poradzi sobie z produktami na co dzień ciętymi w zakładzie. Dlatego też radzimy rozpisać szczegółowo, jakiego rodzaju materiały oraz o jakiej grubości trafią do Państwa warsztatu. Czy będą to blachy o grubości nieprzekraczającej 20mm? A może cienkie drewno lub plastik o grubości tylko 8 mm? Na tej podstawie można łatwo obliczyć, jaką maksymalną siłę musi posiadać wybrany laser.

Czy specyfikacja podana przez producentów jest zgodna z prawdą?

Każdy przed zakupem urządzenia sprawdza jego specyfikację techniczną i na tej podstawie podejmuje decyzję. Niestety często dane dotyczące mocy są… Niekoniecznie zafałszowane, ale prawdziwe tylko przez pierwsze miesiące, a nawet tygodnie eksploatacji urządzenia. Jest to spowodowane pracą ze znaczącą nadwyżką mocy, gdy maszyna jest jeszcze nowa. I właśnie ten parametr wskazują producenci. Dlatego warto poznać opinie osób, które korzystają z urządzenia od już dłuższego czasu zanim zdecydują się Państwo na jego zakup.

Udostępnij