fbpx

Cięcie CO2 czy laserem Fiber – co jest tańsze?

To pytanie pojawia się za każdym razem, gdy na rynku pojawia się nowa technologia, która może zrewolucjonizować całą branżę: co jest tańsze – ta nowa czy jednak starsza technologia? Jest to w pełni zrozumiałe – producenci obiecują maksymalne oszczędności przy najwyższej jakości, więc jedyne co pozostaje użytkownikowi to poszukać opinii osób doświadczonych. I właśnie to zapewniamy Państwu w tym poradniku. Zweryfikujemy czy bardziej opłaca się cięcie CO2 czy laserem Fiber, a także wyjaśnimy skąd taki, a nie inny wniosek.

Zasada działania

Zanim przejdziemy do kwestii finansowych niezbędne jest wyjaśnienie takich podstawowych kwestii, jak na czym polega zasada działania cięcia przy pomocy lasera Fiber a przy pomocy CO2. Otóż w tym pierwszym wariancie najistotniejszą rolę pełnią diody i włókna światłowodowe. Odbijane światło trafia do kolimatora, gdzie zostaje przekształcone na laser, przy pomocy którego następuje obróbka metalu. Wykorzystując dwutlenek węgla (CO2) cięcie odbywa się przy pomocy nie tylko gazu, ale również impulsu napięcia elektrycznego, który uaktywnia drgania atomów. Niezbędna jest również obecność szeregu dodatkowych części, jak pompa próżniowa, chłodnica czy turbina.

Różnice w kosztach cięcia

Próbując ocenić, która z technologii jest tańsza niezbędne jest zweryfikowanie przede wszystkim poziomu zużycia energii elektrycznej. Zdecydowanie w tej kategorii przegrywa cięcie CO2, ponieważ szereg działań wykonywanych w poszczególnych częściach maszyny (we wspomnianej turbinie, chłodnicy itp.) oznacza, że za każdym razem wymagane jest wykorzystanie kW. W przypadku Fiber proces jest skrócony i zarazem uproszczony, dlatego w rezultacie można zauważyć nawet 4 razy mniejsze zużycie. Czyli, co jest tańsze? Zdecydowane cięcie laserem Fiber.

Dodatkowe zalety

Niestety technologia z wykorzystaniem dwutlenku węgla jest nie tylko droższa, ale również mniej skuteczna – wyjątek stanowią sytuacje, gdy wymagana jest obróbka materiałów niemetalicznych. W pozostałych przypadkach technologia światłowodowa Fiber jest korzystniejszym rozwiązaniem, które dodatkowo działa sprawniej i dokładniej. Jest to możliwe dzięki zwiększonemu skupieniu strumienia lasera, a zarazem jego krótszej wiązce.
Udostępnij