fbpx
Jak działa wycinarka laserowa

Jak działa wycinarka laserowa

Pozwalają nie tylko na wycinanie elementów, ale także na grawerowanie i znakowanie, sprawdzają się zarówno w przemyśle samochodowym i przy budowie maszyn, jak i przy produkcji pieczątek albo ryciu w kamieniu. Wycinarki laserowe wykorzystują nowoczesną technologię, by w bardzo krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkim zużyciu energii tworzyć precyzyjne cięcia – a mowa o dokładności w zakresie 0,001” przy cienkim materiale!

Na czym polega cięcie wycinarką laserową?

Wiązka, która uderza w tworzywo, w zależności od jego rodzaju rozgrzewa je do temperatury topnienia lub parowania. Wiązka ta jest monochromatyczna, co oznacza, że wszystkie jej fale mają taką samą długość. Dodatkowo, dzięki temu, że fale są wobec siebie niemal równoległe, promień wiązki jest taki sam przez cały czas cięcia i grawerowania, co z kolei zapewnia precyzję pracy.

Zastosowanie wycinarki laserowej

Wiele gałęzi przemysłu korzysta z precyzji, jaką daje cięcie wiązką światła. Najbardziej spektakularne efekty w zakresie dokładności osiągniemy przy cienkich materiałach – z tego powodu maszyna jest chętnie wykorzystywana chociażby w zdobnictwie, przemyśle papierniczym czy przy produkcji kodów kreskowych i kodów QR oraz komponentów elektronicznych.

Duże możliwości precyzyjnego znakowania i grawerowania sprawiają, że laser wykorzystywany jest w tradycyjnym rzemiośle i przy produkcji biżuterii. Znakowaniu poddać można praktycznie każdy materiał, jak chociażby:

  • plastik,
  • aluminium,
  • miedź,
  • lustro,
  • ceramikę,
  • żywność.

Grawerować można z kolei właściwie każde tworzywo. Oznacza to bardzo szerokie możliwości zastosowania wycinarki laserowej, zarówno w celach dekoratorskich, jak i na przykład przy produkcji pieczątek, w druku cyfrowym czy przy tworzeniu elementów smartfonów i laptopów.

Zalety wycinarki laserowej

Oprócz uniwersalności, mocną stroną urządzenia jest wysoka wydajność, a także cicha i szybka praca. Tempo cięcia jest szczególnie wysokie przy materiałach cienkich. Dzięki niewielkiej średnicy promienia nie marnujemy tworzywa, a wykonanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów nie stanowi dla maszyny problemu. Warto także pamiętać o niskich kosztach pracy w porównaniu do innych metod obróbki – zwłaszcza przy wykonywaniu dużej liczby elementów.

Udostępnij